Hizballáh: Globální hrozba. Případ aktivity teroristické organizace v Německu

Datum konání akce:

 

 

 

 

 

Centrum blízkovýchodních vztahů vysoké školy CEVRO Institut (Prague Centre for Middle East Relations, PCMR) uspořádalo veřejnou debatu na téma “Hizballáh: Globální hrozba. Případ aktivit teroristické organizace v Německu”. Akce se uskutečnila ve středu 6. listopadu 2019 od 17:00 do 18:30 hodin v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).

Izraelští experti Ron Prosor a Daniel Cohen z Abba Eban Institute for International Diplomacy na Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya prezentovali výsledky svého výzkumu, který mapuje nelegální aktivity Hizballáhu na globální úrovni obecně a zejména pak v Evropě. Debatu uvedl a moderoval Tomáš Pojar, prorektor pro zahraniční vztahy a další vzdělávání CEVRO Institutu.


Anotace

Přednáška nastínila současnou podobu zahraničních operací Hizballáhu a bezpečnostní hrozby z nich plynoucí. Kriminální sítě Hizballáhu jsou rozšířeny po Evopě a generují stovky milionů dolarů nelegálních zisků za účelem financování svojí činnosti.Podstatná část kriminálních aktivit Hizballáhu probíhá na území Evropské unie, zejména Německa a Francie, přičemž Paříž ani Berlín doposud nepovažují Hizballáh za teroristickou organizaci. Přednáška proto uvedla případovou studii aktivit Hizballáhu v Německu.

Hizballáh je zároveň politickou stranou, organizací poskytující sociální péči, mezinárodní teroristickou organizací, mezinárodní organizovanou kriminální skupinou a milicí, která je větší a mocnější než celá libanonská armáda. Hizballáh používá teroristickou taktiku i jiné formy násilí a nátlaku k dosažení svých cílů, nicméně snaží se prezentovat jako legitimní politická strana.

V posledních letech Hizballáh výrazně rozšířil svoje operační prostředí. Za pomoci aktivní či vynucené podpory libanonské šíitské diaspory v Evropě, Africe a Amerikách se Hizballáh zapojuje do kriminálních aktivit na globální úrovni. Hizballáh přehodnotil svůj obchodní model z primárně státního financování, například ze strany Íránu, a diversifikuje svoje finanční aktivity na obchod s drogami, zbraněmi a praní špinavých peněz. Část zisků z těchto nelegálních činností je převedeno Hizballáhu do Libanonu, kde slouží k financování sociálních, náboženských a vzdělávacích služeb, ozbrojených a politických aktivit v rámci šíitské komunity v jižním Libanonu.


Celá debata proběhla v angličtině, bylo však zajištěno simultánní tlumočení do češtiny.

Akce probíhá ve spolupráci s International Institute for Counter-Terrorism na Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya a za podpory České zbrojovky a.s.


Přestavení řečníků

Ron Prosor

Bývalý velvyslanec Ron Prosor vede Abba Eban Institute for International Diplomacy na Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya. Je bývalým izraelským velvyslancem v OSN, Velké Británii a rovněž působil jako Director General na Ministerstvu zahraničních věcí Izraele.

Během své více než dvacetileté kariéry na Ministerstvu zahraničních věcí si pan Prosor vybudoval mezinárodní reputaci jako jeden z předních izraelských diplomatů. V letech 2004 až 2007 pracoval jako Director General na Ministerstvu zahraničních věcí Izraele. Sloužil také v zahraničí -  ve Washingtonu, Londýně a Bonnu. Pan Prosor byl klíčovou osobou při navazování diplomatických vztahů se zeměmi bývalého východního bloku po pádu železné opony v roce 1989. Byl rovněž členem izraelské delegace na summitu ve Wye River v roce 1998 a sloužil jako poradce ministra pro politické záležitosti na izraelské ambasádě ve Washingtonu. Ron Prosor získal magisterský titul v oboru politologie na Hebrew University of Jerusalem, kde absolvoval s vyznamenáním.

Daniel Cohen

Daniel Cohen řídí oddělení Strategy and Intelligence na Abba Edan Institute na Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya. Rovněž působí jako seniorní výzkumník na Interdisciplinary Cyber Research Center (ICRC) na Tel Aviv University a jako přednášející o kybernetické bezpečnosti na Bar Ilan University. Pan Cohen pracoval jako expert na kybernetickou bezpečnost a protiteroristickou politiku v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Pan Cohen se ve svém výzkumu zabývá protiteroristickou politikou, kybernetickou bezpečností, vlivovými operacemi a užíváním internetu a sociálních medií teroristickými skupinami. Často přednáší pro soukromý sektor a vládní a bezpečnostní organizace. Magisterský titul získal v oboru bezpečnostních studií na Tel Aviv University a bakalářský titul v oboru veřejné správy na IDC Herzliya. Před svým působením na Abba Eba Institute pracoval jako výzkumník a koordinátor pro Institute for National Security Studies (INSS) a jako konzultant pro vládní a bezpečnostní sektor.

O Abba Eban Institute for International Diplomacy

Abba Eban Institute for International Diplomacy na Lauder School of Government, Diplomacy and Strategy, IDC Herzliya je aktivní výzkumnou institucí, která usiluje o vytvoření inovativní, efektivní a proaktivní diplomatické infrastruktury pro Izrael. Hlavním cílem aktivit Abba Eban Institute je udržení pozice Izraele v globální aréně a potírání teroristických hrozeb spojením akademického výzkumu s inovativními diplomatickými strategiemi.


 

Galerie